piatok 16. novembra 2012

Publicistický štýl - Editoriál





Publicistický štýl:

                                                           EDITORIÁL

    Na niektorej z prvých strán časopisov býva popri obsahu čísla editoriál – vydavateľ, slovo šéfredaktora alebo iného člena redakcie. V reprezentatívnych svetových novinách sa vyskytuje na vnútorných stranách novín. Je vždy oddelený od ostatného textu kolmou čiarou alebo rámčekom, má formu komentára, výkladového textu s úvahovými zložkami. Nazýva sa i úvodným stĺpčekom.
    Vyjadruje názor redakcie na dôležitú skutočnosť, nahrádza úvodné slová šéfredaktora alebo staršiu formu úvodníka, ktorý býval na prednej strane novín. Je to krátke aktuálne zamyslenie, v ktorom sa uplatňuje postoj autora alebo redakcie
   U nás sa editoriál častejšie vyskytuje v časopisoch, máva podobu príhovoru čitateľovi alebo úvahy, jeho forma ešte nie je ustálená. Témou nemusia byť len závažné spoločenské alebo politické otázky, vždy sa však viaže na aktuálny čas a obsah čísla. Cieľom je zaujať čitateľov alebo ich podnietiť k zamysleniu.

Príklad editoriál z časopisu.

November je krásny!
     Ešte pred pár rokmi ma tento mesiac doslova desil. Spájala som si ho výlučne s nepríjemnými vecami: s hustými hmlami, mrazivým vetrom a smútkom v duši. Stráviť však každý rok celých tridsať dní s túžbou , aby sa už ten mesiac konečne skončil? To je hlúposť! A tak som sa rozhodla dať novembru šancu. Teraz sa naň vyslovene teším. Hustá hmla? Ideálna kulisa pre romantickú prechádzku! Mrazivý vietor? Báječný dôvod na leňošenie vo vyhriatej posteli. Cintoríny? Nádherné miesta, ktoré nás prinútia aspoň na chvíľu sa zastaviť , vnoriť do spomienok a uvedomiť si, na čom v živote naozaj záleží. A malý smútok v duši? Aj ten je potrebný, aby som sa opäť naštartovala a s ešte väčšou silou bojovala o to, čo ma robí šťastnou...
                                                                                                             Šéfredaktorka časopisu

·         Čítate na začiatku novín alebo časopisu editoriál?
·         Milé kolegyne prosím o komentár.








streda 14. novembra 2012

Umelecký a odborný štýl



Tvorba Ivana Kraska a Petra Bezruča - Umelecký a odborný štýl

IVAN KRASKO
je hlavným predstaviteľom Slovenskej literárnej moderny. Napísal len básnické zbierky, ale utvoril novú etapu v slovenskej novodobej lyrike. Prvé básne podpisoval pseudonymom Janko Cigáň. Vo svojich prvých veršoch reagoval na sociálny a národnostný útlak a napísal ich v duchu Hviezdoslavovej poetiky. Knižne vydal svoje básne až po niekoľkých rokoch literárnej činnosti.
Prvá zbierka sa volá Not ex solitudo. V názve sú obsiahnuté základné postoje moderného básnika k svetu: Noc a samota. Nie je náhodou, že svojho lyrického hrdinu, totožného s básnikom, do prostredia „búrnej, tmavej noci “ a tklivej samoty. Tieto nálady u neho vychádzajú z dôvodu, že básne písal ďaleko od domova, preto sa v nich vynára spomienka na rodný kraj, matku ( Nedeľný večer ).Krasko na rozdiel od staršej generácie básnikov vyslovoval fakty objektívnej skutočnosti prostredníctvom vlastnej osobnosti, cez vlastnú
dušu. Neustále prežíva prírodné deje ( Topole, Zmráka sa), zamýšľal sa nad zmyslom ľudského života (Quia pulvis sum = Pretože som prach) a patrí i ľúbostný cit ( Plachý rekord). V tejto zbierke zaujíma dôležité miesto báseň Jehovah. Vyslovuje v nej ostrú kritiku na politiku tzv. pasivity v povojnovom slovenskom živote.
Svoje hlavné motívy poézie rozvíjal aj v druhej zbierke Verše. Obsahuje však viac významových tém ako predošlá. Na jednom z jeho pólov je ľútosť za dávnymi láskami a pocit akého si vyrovnania, kým druhý pól je neobyčajne svieži a otvorený voči budúcnosti. Rozširujúcimi motívmi rozšíril svoj pohľad na život a na spoločenskú problematiku. Zodpovedne sa zamýšľa nad svojím miestom vo svete a uvedomuje si nadosobné hodnoty
života, preto sa aj jeho osobné smútky menili na žiaľ celonárodnej a sociálnej povahy. Prejavilo sa to v básňach ako sú Otcova roľa, Baníci a List slečne Ľ. G. Lyrický hrdina hľadá riešenie situácie v prospech celku.
Básnik vyslovuje nádej, že napriek ťažkým pomerom, v ktorých žil slovenský ľud pred prvou svetovou vojnou, raz príde čas slobody, pre tie spoločenské vrstvy, ktoré najviac trpeli sociálnym a národným útlakom.


PETER BEZRUČ
Patrí medzi mladých spisovateľov, ktorí sa na začiatku 20 storočia kriticky postavili proti sociálnej a národnostnej politike Rakúska – Uhorska.
Dnešná literárna história oceňuje Bezručovu básnickú tvorbu ako dielo základného významu v rozvoji českej sociálnej poézie 20 storočia.
Je autorom jedinej zbierky Slezské písne. Po vydaní Slezské písní doplňoval, ale jadro tvoria básne napísané v 1899-1900. Bezručovým pseudonym, pod ktorým sa skrýval poštový úradník Vladimír Vašek a keď ho odhalili skoro prestal písať.
V Slezských písňach zachytil všetky základné otázky českého národného a sociálneho života pred prvou svetovou vojnou a v skratke vyjadril aj svoje osobné problémy. Obranu českého národa zakladá na regionálnej tematike, Sliezsko. Tu sa najviac prejavila germanizácia a bolo tu na každom kroku vidieť výsledky sociálneho vykorisťovania. Symbolom tohto
dvojnásobného utláčania boli majitelia ostravských tovární a baní na vidieku majitelia lesov a polí stelesňovaní „ markízom Gerom ".
Druhou tematikou Bezručovej poézie je zobrazenie postáv z ľudového prostredia. V ich osudoch je vyjadrená veľká ľudská bieda ( Maryčka Magdonova, Ostrava) a prirodzený odpor voči tomuto útlaku. Zosobnil ho v postave zbojníka Ondráša, ktorému boli pripisovali vlastnosti podobné ako nášmu Jánošíkovi.
Utrpenie vlastného národa zabraňovalo výraznejšie vyjadriť svoje osobné problémy. Ale nezabudol občas pripomenúť ani vlastnú drámu v ktorom len čo sa zableskla žiara lásky aj rýchlo zhasla.

a) Porovnajte hrdinov Kraskovej a Bezručovej poézie na základe analýzy
konkrétnych básní.

b) Porovnajte vzťah osobného a spoločenského v období moderny,
klasicizmu, romantizmu.

c) Vysvetlite rozdiel medzi umeleckým a odborným štýlom.